GHOne TV Wins best English television station: GJA awards:

EIB Network’s GHOne television has been adjudged the Best English Television Station in Ghana at the 24th Ghana Journalist Association Awards held at Kempinski Gold Coast Hotel, Accra.

Also, Alice Aryeetey and Nabil Ahmed Rufai both of GHOne TV won Best TV News reporter and best reporter in Education respectively.


The most pretigious award – Journalist of the year – was given to Doreen Hammond of Graphic.

Below is the list of award winners

Doreen Hammond (Graphic) – Best Journalist for the Year 2018

Doreen Hammond (Daily Graphic) – Best Columnist

Rebecca Kwei (Daily Graphic) – Best HIV/AIDS Reporter

Maxwell Akalaare Adombilla (Graphic Business) – Best Economic and Financial Reporter (Print)

Nana Konadu Agyeman (Daily Graphic) – Best Transport and Road Safety Reporter (Print)

Moses Dotse Aklorbortu (Graphic Business) – Best Oil and Gas Reporter

Maclean Kwofi (Graphic Business) – Best Maritme Reporter (Print)

Kester Aburam Kuranchie (Graphic Business) – Best Investigative Reporter

Edmund Smith-Asante (Daily Graphic) – Best Tourism Reporter (Print)

Charles Andoh (The Mirror) – Best Education Reporter (Print)

Charles Benoni Okine (Graphic Business) – Best Telecommunication Reporter (Print)

Daily Graphic – Best Newspaper

Citi Breakfast Show – Best Morning Show (English)

Citi FM – Best Radio Station (English)

Samuel A. Akapule (Ghanaian Times) – Best Rural Reporter

Kingsley Hope (Ghanaian Times) – Best Sports Reporter (Print)

John Vigah (Ghanaian Times) – Best Feature Writer (Print)

Geoffrey Buta (The Spectator) – Best Photo Journalist

Alberto Mario Noretti (Ghanaian Times) – Best Small and Medium Scale Reporter (Print)

Abigail Annor (Ghanaian Times) – Best News Reporter (Print)

Kwaku Osei Bonsu (GNA) – Winner of Dr G.T. Anim Award for Ethics in Journalism

Prosper Kuorsoh (GNA) – Best Agric Reporter (Print)

Albert Futukpor (GNA) Best Water, Sanitation and Hygiene Reporter (Online)

Albert Oppong Andah
(GNA) – Best Environment Reporter (Electronic)

A.B. Kafui Kanyi (GNA) – Best Child Protection and Participation (Electronic)

GNA – Best Online News

Janet Abena Quainoo (GTV) – Best Rural Reporter (Electronic)

Ibrahim Oppong Boateng (GTV) – Best Court and Crime Reporter

Clara Mlano (GTV) – Best Reporter in Illegal Mining (Galamsey)

GTV – Best Democracy and Peace Building Television Station

GTV – Best Radio and TV Programme in Ga, Ewe

Portia Gabor (TV3) – Best Female Journalist

Portia Gabor (TV3) – Best Transport and Road Safety (Electronic)

Peter Quao Adator (TV3) – Best Sports Reporter (Electronic)

Evelyn Tengmaa (TV3) – Best Political Reporter

TV3’s New Day – Best Television Morning Show (English)

Ina Thalia Quansah (Joy News/Radio Maxx) – Most Promising Journalist

Seth Kwame Boateng (Joy News) – Best Human Rights Reporter

Seth Kwame Boateng (Joy News) Best in Features (TV)

Justice Baidoo (Joy News) – Best Telecommunication (Electronic)

Beryl Ernestina Richter (Joy News) – Best Health Reporter (TV)

Nabil Ahmed Rufai (GHOne TV) – Best Education Reporter (Electronic)

Alice Aryeetey (GHOne TV) – Best TV News Reporter

GHOne TV – Best Television Station (English)

Kofi Amoah (TV Africa) – Best Reporter in Disability

Grace Nana Esi (Oman FM) – Best Maritime Reporter (Electronic)

Adu Gyamfi Marfo (Kingdom FM) – Child Protection and Participation (Radio)

Kabu Nartey (GIJ) – Best Student Journalist

Anim Addo (UTV) – Best Agric Reporter (TV)

UTV’s Heritage Ghana – Best TV Programme in Akan

Peace FM’s Kookrokoo – Best Morning Show (Akan)

UTV – Best Television Station (Akan)

Peace FM – Best Radio Station (Akan)

Di Asa on Atinka TV – Best Arts and Entertainment Programme

Best Regional FM Stations – West End Radio, Bright FM, Radio Savannah, URA Radio, Radio Upper West, Space FM, Classic FM, Hello FM, Swiss FM

Source: kasapafmonline.com

Leave a Reply